Lužické hory
Charakteristika:
Lužické hory jsou hraničním pohořím. Nacházejí se z větší části na české straně a z menší části na straně německé. V roce 1976 byly prohlášeny za chráněnou krajinnou oblast. Oblast Lužických hor je poměrně zalesněná, ale vyskytují se tam také louky, vhodné pro pastevectví.
Obyvatelstvo:
Obyvatelstvo je nerovnoměrně rozmístěno. Nejvíce lidí žije na okraji Lužických hor, zejména ve městech Nový Bor , Cvikov, Česká Kamenice, Kamenický Šenov. Střed Lužických hor vyplňují malé vesničky do 1000 obyvatel. Vesnice a města mají převážně lidovou architekturu a jsou turisticky zaměřená.
Geografie:
Lužické hory jsou vulkanického původu a jejich vývoj trval asi 600 mil. let. Jsou tvořeny pískovcovými a čedičovými horninami.
Největší horou je Luž (793 m.n.m).
Vodstvo:
Na hřebeni Lužických hor probíhá hlavní evropské rozvodí Severního a Baltského moře.
Mezi významné toky patří řeka Kamenice, Svitívka, Šporka.
Ve středu Lužických hor se nachází spoustu rybníků i několik přehrad.
Rybníky: Jedlovské rybníky, Hraniční rybník, Svorský rybník.
Přehrady: Chřibská přehrada a přehrada Naděje.
Lesy, rostlinstvo a zvířena:
Dříve byly Lužické hory pokryty bukovými porosty, které dnes můžeme najít na hřebenu Klíče a Pěnkavčíko vrchu. Nyní však značně převažují smrkové porosty, místy i porosty borové.
Rostliny v Lužických horách jsou především květnaté bučiny. Nachází se zde také velké množství chráněných druhů rostlin.
Ze zvířeny je možné spatřit jeleny, srnce i muflony.
Hospodářství:
V 15. a 16. století tu byl rozvoj hornictví, především těžba stříbra. Nyní převládá sklářský průmysl ( Nový Bor, Chřibská ).